Betony od Holcim pomocne w budowie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 13 sierpnia 2023 r., jest nowoczesną powierzchnią, w której postawiono na ekologiczne rozwiązania i wizualne połączenie wnętrza gmachu z przestrzenią zewnętrzną. Projektując budynek, zdecydowano się na beton architektoniczny jako materiał wiodący, a zadaniem Holcim (dawniej Lafarge) była dostawa zarówno betonów architektonicznych, jak i konstrukcyjnych.

Krótka historia Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 r. na mocy dekretu marszałka Piłsudskiego. Początkowo placówka współdzieliła siedzibę z Muzeum Narodowym przy ulicy Podwale. Od 1934 r. miała siedzibę przy Alejach Jerozolimskich w nowoczesnym wówczas budynku projektu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata. Było to rozwiązanie tymczasowe, jednak historia potoczyła się tak, że dopiero po 123 latach Muzeum Wojska Polskiego doczekało się własnej siedziby na warszawskiej Cytadeli.

Budowę rozpoczęto w marcu 2018 r., a po pięciu latach, 13 sierpnia 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie ośrodka kulturalnego, które dokumentuje ponad tysiącletnią historię militarną naszego państwa.

Jak produkowano beton dla Muzeum?

Do budowy nawierzchni Muzeum Wojska Polskiego zastosowano beton zwykły w ilości około 35 000 m3 oraz beton architektoniczny dekoracyjny ARTEVIA™ Kolor w ilości około 4 000 m3. Produkcja betonów odbywała się w jednym z istniejących węzłów betoniarskich Holcim, przy czym dla produkcji betonu ARTEVIA™ Kolor węzeł został specjalnie przygotowany wyłącznie na potrzeby tej inwestycji.

Image
muzeum-wojska-polskiego-cytat.png

Przy projektowaniu receptury betonu architektonicznego nieodzowna jest współpraca między technologiem, wykonawcą i projektantem. Pogodzenie wymagań projektanta co do koloru, wykonawcy w kwestii urabialności mieszanki i możliwości technicznych wyprodukowania betonu to długa, żmudna praca w laboratorium. Na potrzeby tej inwestycji zostało wykonanych kilkadziesiąt różnego rodzaju próbek w celu znalezienia najlepszego rozwiązania pod każdym kątem. Nie ma tutaj miejsca na półśrodki i improwizacje na etapie produkcji.

mówi Daniel Cekała, Dyrektor ds. Sprzedaży i Innowacji

Wysoka jakość betonu wyzwaniem dla Holcim

Podczas budowy Muzeum Wojska Polskiego zadaniem Holcim była dostawa betonów konstrukcyjnych oraz betonów architektonicznych. W przypadku tej inwestycji kluczowe okazało się elastyczne podejście do wymagań wykonawcy. Grubość betonowych nawierzchni została zaprojektowana indywidualnie do warunków podłoża i obciążeń użytkowych.

Przy realizacji tego projektu największym wyzwaniem było sprostanie wymaganiom projektantów. W projekcie została zawarta bardzo szczegółowa specyfikacja techniczna odnośnie betonów architektonicznych. Cały proces produkcji, poczynając od technicznych możliwości węzła betoniarskiego, poprzez surowce wsadowe, logistykę oraz kontrole jakości, został dostosowany pod kątem tej realizacji.

komentuje Daniel Cekała, Dyrektor ds. Sprzedaży i Innowacji.

Image
muzeum-wojska-polskiego-cytat-2.png

Dlaczego beton ARTEVIA™ Kolor?

Beton architektoniczny to estetyczne i trwałe rozwiązanie, a ściany wykonane z betonu dekoracyjnego ARTEVIA™ charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz gwarantują odpowiednią trwałość konstrukcji, co jest szczególnie ważne przy obiektach użyteczności publicznej. Dzięki indywidualnemu projektowi mieszanki betonowej jesteśmy w stanie sprostać najbardziej restrykcyjnym wymaganiom Klienta pod kątem aspektów wizualnych. Zastosowanie odpowiedniego składu mieszanki i kombinacji pigmentów sprawia, że beton przyjmuje założoną kolorystykę i może być poddany kształtowaniu w dowolną formę.

Poza zaletami związanymi z walorami estetycznymi oraz dobrymi parametrami technicznymi beton ARTEVIA™ spełnia jeszcze jeden warunek istotny w przypadku mieszanek układanych na zewnątrz. Wśród gamy produktów dostępna jest wersja o mrozoodporności spełniającej wymogi klasy F150 (wskaźnik oznacza liczbę cykli zamrażania i rozmrażania zgodnie z PN-88/B-06250). Użycie tego rodzaju betonu jest wymagane na elementach eksponowanych na zmienne warunki atmosferyczne, a taka sytuacja miała miejsce przy budowie Muzeum Wojska Polskiego.

Warto podkreślić, że beton ARTEVIA™ Kolor to nie tylko przegrody pionowe, ale także nawierzchnie. Użyto go choćby przy realizacji budowy Stadionu im. Ernesta Pohla Arena Zabrze (3 209 m3) oraz skateparku w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie (łącznie 164 m3).

Pozostałe realizacje