Gospodarka obiegu zamkniętego w Holcim


Branża budowlana jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na świecie. Zapewnia mieszkania, przestrzenie oraz całą niezbędną infrastrukturę do codziennego życia. Niestety nie da się zaspokajać potrzeb rosnącej populacji bez wykorzystania zasobów naturalnych. Dlatego jednym z priorytetów Holcim jest redukcja ich nadmiernego zużycia oraz ponowne użycie materiałów budowlanych w celu realizacji gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
 

Gospodarka obiegu zamkniętego to model koncentrujący się na maksymalizacji wykorzystania zasobów poprzez ich długotrwałe użytkowanie i minimalizację odpadów. W praktyce obejmuje to działania takie jak recykling, ponowne użycie produktów, naprawa i odnawianie, a także projektowanie z myślą o trwałości i możliwości łatwego demontażu.

W Holcim realizujemy model GOZ przez recykling materiałów budowlanych, minimalizację odpadów czy wdrażanie procesów produkcyjnych, które generują ich mniej. Pozwala to także na wykorzystanie odpadów do produkcji energii alternatywnej.

Recykling i ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych


Holcim aktywnie promuje recykling odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Realizacją naszej zasady „budować więcej, zużywając mniej”, jest zmniejszenie wykorzystania kruszywa wydobywanego ze złóż na rzecz kruszywa pozyskanego z recyklingu. W dawnej Cementowni Kraków – Nowa Huta Holcim (obecnie Zakład Produkcyjny Kraków - Nowa Huta) podjął się tzw. urban mining. To proces polegający na odzyskiwaniu surowców wtórnych z betonu, cegieł, czy asfaltu, które są przetwarzane i ponownie wykorzystywane do wytwarzania nowych materiałów. Dogodne położenie cementowni w Nowej Hucie usprawniło dostawę w porównaniu z materiałami pochodzącymi ze złóż wydobywanych w kopalniach, gdyż transport na krótszym dystansie  oznacza zmniejszenie emisji CO2.  Z kalkulacji ekspertów Holcim wynika, że wykorzystanie kruszywa z recyklingu z platformy w Nowej Hucie pozwoliło zredukować o 66 % emisję CO2 w transporcie i aż o 74 % emisję na każdy metr sześcienny wykonywanych robót w stosunku do kruszyw z pobliskich kopalń.

Urban mining w starej Cementowni Kraków - Nowa Huta był realizowany za pomocą platformy technologicznej ECOCycle®, gdzie ze zgromadzonych w platformach surowców powstały kruszywa z recyklingu. Umożliwiała ona użycie od 10 do 100% (wagowo) surowców z recyklingu do zastosowania we wszystkich naszych liniach produktowych: cement, beton, kruszywa. Dzięki ścisłej kontroli procesu produkcji powstało pełnowartościowe kruszywo. Ma ono jeszcze jedną ważną zaletę – jest lżejsze o ponad 20% od kruszywa naturalnego o takich samych parametrach, co wpływa na optymalizację jego transportu.


Do 2030 roku planujemy wprowadzenie na rynek ponad 1 mln ton kruszyw pochodzących z recyklingu z pomocą kolejnych 5 platform ECOCycle®!

 

Poznaj beton z kruszywem z recyclingu ECOPact

Zastosowanie alternatywnych paliw i surowców


Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym przez spółkę Geocycle Holcim przetwarza w Polsce aż 1,8 mln ton zróżnicowanych odpadów, wykorzystując je do produkcji cementu. Około 400 tys. ton z tej puli stanowią odpady, które nie poddają się recyklingowi, m.in. odpady komunalne. Ten rodzaj pozostałości przeważnie zalega na wysypiskach, a dzięki wykorzystaniu ich do produkcji cementu nie tylko znikają one z przestrzeni składowisk odpadów, ale podlegają pełnej, bezemisyjnej utylizacji, pozwalając aż w 80% zastąpić węgiel w procesach wytwórczych Holcim. 

Pozostała część 1,2 mln ton odpadów pochodzi z innych gałęzi przemysłu. Są to popioły, żużle oraz odpady z dekarbonizacji kamienia wapiennego i produkcji celulozy, a także inne materiały, które stanowią skutek uboczny produkcji w różnych gałęziach przemysłu. W Holcim będziemy je wykorzystywać w platformie ARM, która powstaje przy Cementowni Kujawy. Jest to kompleksowa instalacja, w obrębie której będzie przygotowywany surowiec do produkcji cementu. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia zużycia tradycyjnych paliw kopalnych i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Image
ikona_evaluation.png

Projektowanie produktów z myślą o ich ponownym wykorzystaniu

Firma angażuje się w projektowanie materiałów budowlanych i surowców do produkcji, które mogą być łatwo demontowane, recyklingowane i ponownie wykorzystywane. Sposobem na realizację tego celu jest prefabrykacja. Gotowe elementy powstające w HM Factory charakteryzują się zmniejszonymi przekrojami, jednocześnie zachowując te same właściwości co konstrukcja monolityczna, a często nawet lepsze (np. izolacji akustycznej czy termicznej). Do ich produkcji zużywana jest mniejsza ilość materiałów niż w przypadku konstrukcji monolitycznej. Projekt prefabrykatów umożliwia również ich ponowne użycie (recykling) w kolejnych inwestycjach. 

Image
ikona_recykling.png

Oszczędzanie i ponowne wykorzystanie zasobów

W naszych zakładach górniczych wdrażamy projekty retencji wód opadowych. Maksymalizujemy udział wody z recyklingu i obniżenie ogólnego zużycia świeżej wody o 15%.

Image
ikona_fabryka.png

Korzystanie z energii z odnawialnych źródeł

Już 50% energii zużywanej przez zakłady Holcim w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych. Korzystamy z energii pochodzącej z farm wiatrowych (np. z Krasina, Rywałdu, Starego Dzierzgonia i Mikołajek), a na terenie naszych zakładów tworzymy farmy fotowoltaiczne. Na terenie byłej Cementowni w Wierzbicy powstanie farma o mocy 30 MW, która zaspokoi 10% energetycznego zapotrzebowania tego zakładu. Ponadto na budynkach biurowych we wszystkich zakładach Holcim zainstalowaliśmy w 2022 roku panele fotowoltaiczne.

Z kolei w Cementowni Małogoszcz wdrażamy program odzysku ciepła z pieca cementowego (Waste heat recovery), który zapewni czystą energię dla naszych zakładów i zaspokoi blisko 10% obecnego zapotrzebowania. 

Wszystkie te działania zbliżają nas do celu 
osiągnięcia 100% wykorzystania energii 
ze źródeł odnawialnych do 2030 roku!

ZOBACZ WIĘCEJ