Holcim Polska wspiera rozwój technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO₂ – podpisaliśmy list intencyjny z Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Technologia wychwytu i składowania CO2 jako klucz do dekarbonizacji

Jednym z największych wyzwań współczesnej gospodarki jest redukcja emisji CO2 i budowanie bardziej zrównoważonego systemu przemysłowego. W Holcim Polska od lat koncentrujemy się na rozwiązaniach, które przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego w budownictwie i produkcji cementu. Wychwyt, składowanie i wykorzystanie dwutlenku węgla (CCS/CCU) to technologie, które mogą odegrać kluczową rolę w realizacji celów klimatycznych.


Holcim Polska w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego

5 marca 2025 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wraz z innymi interesariuszami rynku CCS/CCU podpisaliśmy list intencyjny, który ma na celu rozwój tych innowacyjnych technologii w Polsce. Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele Orlen SA, Grupy Azoty SA, ArcelorMittal Poland, instytucji badawczych, organizacji branżowych oraz środowiska naukowego, w tym Akademii Górniczo-Hutniczej.


Co oznacza podpisanie listu intencyjnego?

Podpisany dokument to ważny krok w kierunku stworzenia kompleksowej strategii rozwoju CCS/CCU w Polsce. Zakłada on m.in.: 

  • przygotowanie strategii rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2
  • rozwój kompetencji krajowych i lokalnych w zakresie CCS, 
  • współpracę na rzecz dostosowania regulacji prawnych
  • wsparcie dla projektów badawczo-rozwojowych i innowacji w zakresie CCS/CCU, 
  • budowanie świadomości i komunikację dotyczącą technologii wychwytu CO2.
Image
Radosław Gnutek

Tylko poprzez współpracę między przemysłem, nauką i administracją osiągniemy sukces. Rozwój technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2 to jedno z kluczowych wyzwań na drodze do dekarbonizacji przemysłu. Holcim Polska aktywnie uczestniczy w tej transformacji, wdrażając innowacyjne rozwiązania w budownictwie. Podpisanie listu intencyjnego to kolejny, kluczowy krok w implementacji tej technologii, który przybliża nas do realnego wdrożenia rozwiązań CCS/CCU. Dążymy do znalezienia rozwiązań, które umożliwią osiągnięcie celów klimatycznych przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności polskiego przemysłu.

mówi Radosław Gnutek, Dyrektor Projektów Wychwytywania i Magazynowania CO2

Technologie CCS i ich znaczenie dla Holcim Polska

Jako lider zrównoważonego budownictwa, Holcim Polska nie tylko inwestuje w innowacyjne rozwiązania budowlane o obniżonym śladzie węglowym, ale także aktywnie poszukuje rozwiązań pozwalających na dalszą redukcję emisji. Wychwyt i wykorzystanie CO2 to technologie, które mogą w przyszłości stanowić jeden z kluczowych filarów dekarbonizacji sektora cementowego.


Dlaczego CCS/CCU są tak ważne?

  • Sektor przemysłowy odpowiada za znaczną część globalnych emisji CO2 – wprowadzenie technologii wychwytu może znacząco ograniczyć ich poziom.
  • CCS pozwala na magazynowanie CO2 w bezpiecznych strukturach geologicznych, eliminując emisje do atmosfery.
  • CCU umożliwia ponowne wykorzystanie CO2, np. w procesach przemysłowych, co wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym.


Co dalej?

List intencyjny ma otwartą formułę, co oznacza, że kolejne firmy i instytucje mogą dołączyć do tej ważnej inicjatywy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już zapowiedziało, że szczegóły dotyczące rozszerzenia grona sygnatariuszy zostaną opublikowane wkrótce.

Dla Holcim Polska to kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej i wprowadzania przełomowych technologii, które mogą zmienić przyszłość budownictwa i przemysłu cementowego.

Z pasją i odwagą budujemy zrównoważoną przyszłość dla siebie i następnych pokoleń.