Holcim zaprojektował beton do druku 3D! Nowy projekt ma zwiększyć wydajność farm wiatrowych o ponad 30%
Innowacyjna technologia Holcim wykorzystująca beton do druku 3D zwiększy o jedną trzecią wydajność farm wiatrowych. Wszystko to dzięki możliwościom konstrukcyjnym, które pozwolą na budowę wysokich turbin wiatrowych nawet o 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowane. Projekt jest realizowany we współpracy z COBOD International i GE Renewable Energy
Technologia druku przestrzennego rozwija się w zastraszającym tempie i wykorzystywana jest nawet w branży budowlanej. Druk 3D przynosi wiele korzyści zarówno architektom, budowlańcom, jak i inwestorom. Dzięki niemu nie tylko mamy możliwość wydrukowania elementów konstrukcyjnych o określonych parametrach, co daje pole do kreatywności, ale i elastyczności, ale też uzyskujemy komponenty gotowe do montażu. Co więcej, ilość generowanych odpadów jest znacznie mniejsza niż przy tradycyjnej produkcji, co przekłada się na niższe koszty inwestycji.
Pionierska technologia betonu drukowanego w 3D
Dowiedz się więcej o roli digitalizacji w budownictwie: Cyfrowe budownictwo – wielka szansa czy nierealny sen?
Jakie korzyści daje technologia betonu drukowanego w 3D:
- Druk podstaw wież bezpośrednio na placu budowy niweluje koszty transportu.
- Możliwość budowy większych podstaw oraz wyższych turbin wiatrowych o wysokości 150-200 metrów.
- Skrócony czas wykonania konstrukcji.
- Zmniejszona ilość odpadów.
- Redukcja śladu węglowego.
Wyższe wieże hybrydowe to więcej energii
Za nami pierwszy sukces!
Docelowo ma powstać prototyp turbiny wiatrowej na drukowanym cokole oraz gotowa do produkcji drukarka wraz z asortymentem materiałów, które pozwolą na zwiększenie produkcji wyższych wież turbinowych. Pierwszy prototyp w postaci 10-metrowego cokołu wieży pomyślnie wydrukowano w Kopenhadze w październiku 2019.
Projekt ma przyspieszyć dostęp do energii odnawialnej i zwiększyć zasięg jej wykorzystania na całym świecie. Jest to możliwe dzięki połączeniu kompetencji i zasobów trzech partnerów, którzy uchodzą za liderów w swoich branżach: GE Renewable Energy zapewnia fachową wiedzę związaną z projektowaniem, produkcją i komercjalizacją turbin wiatrowych, a COBOD International skupia się na automatyzacji robotycznej i druku 3D. Zadaniem Holcim jest zaprojektowanie specjalnego betonu oraz procesów jego obróbki i stosowania.
Przełomowa technologia druku 3D wykorzystana w projektowaniu turbin wiatrowych pozwoli obniżyć koszty, skrócić czas inwestycji, a także zredukować ślad CO2, co wpisuje się w Plan 2030 Holcim i misję redukcji śladu węglowego.