Mineralna piana izolacyjna AIRIUM w renowacji zabytkowych stropów
Zamek Książąt Pomorskich to renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Historia Zamku Książąt Pomorskich sięga 1346 roku, natomiast z uwagi na burzliwe czasy oraz finalne poważne zniszczenia podczas nalotów alianckich dzisiejszy kształt zyskał dopiero w latach 1958-1980, kiedy to przywrócono mu XVI-wieczny renesansowy wygląd.
Zastosowanie AIRIUM do wypełnienia wolnych przestrzeni ponad sklepieniami w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
11 maja 2017 roku doszło do zawalenia się stropu na drugim poziomie północnego skrzydła zamku, który zapadł się aż do poziomu piwnic. Odbudowa sklepień została podzielona na kilka etapów. Zrezygnowano z odbudowy sklepień ceglanych na rzecz kilkucentymetrowych sklepień żelbetowych, mających na celu odwzorowanie pierwotnego kształtu. Następnie wypełniono przestrzenie ponad sklepieniami materiałami wypełniającymi, a finalnym krokiem było wykonanie żelbetowych stropów, które przenoszą zarówno obciążenia użytkowe, jak i spajają oraz wzmacniają konstrukcję zewnętrzną zamku.
Wyzwanie: znalezienie odpowiedniego wypełniacza do powierzchni ponad sklepieniami
Podczas remontu stopów pojawiło się kilka kluczowych problemów.
- Ograniczona przestrzeń transportowa. Do pierwszych wypełnień powierzchni ponad sklepieniami użyto keramzytu. Z uwagi na rozstawione rusztowania od strony elewacji oraz konstrukcję dachu nie można było użyć dźwigu do przetransportowania keramzytu do wewnątrz. Został on wpompowany pompą do wykonywania wylewek jastrychowych. Rozwiązanie to trwało bardzo długo, wymagało zaangażowania kilku pracowników oraz generowało bardzo duże zapylenie w pomieszczeniach, co wpływało na komfort i bezpieczeństwo pracy.
- Konieczność dzielenia pracy na etapy. Sklepienia oraz stropy opierały się na ścianach nośnych oraz centralnym, stawianym od nowa, słupie żelbetowym z głowicami dodatkowo wspierającymi stropy. Głowice należało wykonać z użyciem szalunków, co znacznie wydłużało proces realizacyjny.
- Efektywność i ekologia. Generalny Wykonawca poszukiwał rozwiązania, które pozwoli zminimalizować koszty i skrócić czas prac, a jednocześnie będzie przyjazne dla środowiska.

Rozwiązanie: mineralna piana izolacyjna AIRIUM od Holcim
Wybór padł na mineralną pianę izolacyjną AIRIUM, która dzięki swoim parametrom oraz odpowiednio dobranej gęstości w tym przypadku było to 250 kg/m3, doskonale spełniła wszystkie wymagania tego projektu.
- Bezproblemowy transport i aplikacja – AIRIUM jest produkowane na miejscu w mobilnej wytwórni AIRIUM Truck i podawane lekkim wężem bezpośrednio na wskazane powierzchnie. Oznacza to brak konieczności wnoszenia ciężkich materiałów na piętra oraz mobilizowania dźwigu.
- Idealne wypełnienie przestrzeni – piana wnika w każdą szczelinę, eliminując mostki termiczne i akustyczne oraz tworząc równą powierzchnię bez konieczności dodatkowego wyrównywania.
- Błyskawiczne wykonanie wypełnienia – warstwa wyrównawcza, która jest również termoizolatorem, powstała jednocześnie, bez potrzeby układania i dopasowywania materiałów, co znacząco przyspieszyło prace i całkowicie wyeliminowało niebezpieczne dla zdrowia pracowników zapylenie.
- Przyspieszenie prac poprzez eliminację konieczności użycia szalunków do wykonania głowicy. AIRIUM zostało wylane w taki sposób, aby jednocześnie odwzorowało szalunek potrzebny do wykonania głowicy słupa. Następnego dnia po wykonaniu wypełnienia można było rozpocząć prace zbrojarskie.
- Optymalizacja kosztów – AIRIUM jest aplikowane w wymaganej ilości i nie pozostawia resztek. Dodatkowo jest to materiał dużo tańszy niż keramzyt.
- Trwałość i bezpieczeństwo – AIRIUM to rozwiązanie ognioodporne (klasa A1), odporne na wilgoć, pleśń, gryzonie i owady, a jego trwałość sięga 100 lat.
- Ekologiczne podejście – piana charakteryzuje się niskim śladem węglowym, poddaje się recyklingowi w 100%.

Rezultat: szybciej, lepiej, bez kompromisów
Zastosowanie AIRIUM znacznie usprawniło proces budowlany.
- Krótszy czas realizacji – wypełnienie zostało wykonane znacznie szybciej niż w przypadku keramzytu.
- Zero odpadów – brak konieczności utylizacji niewykorzystanych materiałów.
- Lepszy komfort akustyczny i termiczny – podłoga izoluje zarówno dźwięki, jak i temperaturę.
- Nowoczesne rozwiązanie dopasowane do historycznej architektury – dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych gęstości AIRIUM obciążyło konstrukcję dokładnie tak, jak wymagał tego projekt sklepień.
Podsumowanie
AIRIUM to nowoczesna technologia, która nie tylko usprawnia remonty, ale również idealnie komponuje się z wymaganiami historycznych budynków. Dzięki niej inwestor oszczędził czas i koszty, a pracownicy biorący udział w realizacji nie musieli zmagać się z zapyleniem. To dowód na to, że renowacja starych budynków może być szybka, efektywna i zgodna z najwyższymi standardami nowoczesnego budownictwa.
Więcej o AIRIUM: https://airium.pl/