Zadbaj o odpowiednią pielęgnację w zależności od pory roku

Jak pielęgnować beton latem?


W ciepłej części roku beton, który dopiero wmontowaliśmy w powstającą konstrukcję, może być bardzo wrażliwy na przesuszenie. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację betonu. Zaleca się pielęgnowanie powierzchni na mokro. Oznacza to, że beton powinien być regularnie i systematycznie spryskiwany lub polewany wodą. Musimy jednak koniecznie uważać we wczesnej fazie jego dojrzewania, bo zbyt mocny strumień wody może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Wówczas sprawdza się zraszanie.

Jeśli przeprowadzamy pielęgnację betonu na mokro, musimy również przykładać wagę do tego, jaka będzie temperatura stosowanej wody. Zbyt niska może prowadzić do uszkodzenia powierzchni w kontakcie z betonem. Warto zastosować rozwiązanie, które pozwala na znaczące zmniejszenie częstotliwości polewania wodą. W tym celu stosuje się przykrywanie powierzchni materiałami chłonnymi, po zmoczeniu. Wykorzystuje się różne włókniny oraz maty. Jeśli powyższy sposób nam nie odpowiada, możemy również wykorzystać specjalne powłoki, które sprawiają, że odparowanie wody z betonu staje się niemożliwe. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się arkusze folii polietylenowej bądź rozpyla się specjalną powłokę chemiczną, która przygotowana jest na bazie żywicy lub parafiny.

Jeśli decydujemy się na jakiekolwiek okrywanie powierzchni, powinniśmy również zwrócić uwagę, że konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, gdyż mogą być zrywane przez wiatr. Wskazane jest, aby pielęgnacja betonu w okresie letnim trwała co najmniej 3 dni.
 

Jak chronić beton zimą?

Image
zadbaj-o-odpowiednia-pielegnacje-w-zaleznosci-od-pory-roku_v2.jpeg


Jeśli roboty budowlane prowadzone są w niższych temperaturach, to musimy się liczyć ze znacznym spowolnieniem procesów wiązania się oraz twardnienia betonu. Można temu przeciwdziałać poprzez zastosowanie cementu o wysokiej temperaturze hydratacji. Stosowane w takich warunkach mieszanki betonowe powinny być zdecydowanie bogatsze, jeśli chodzi o ilość cementu. Powinny też wyróżniać się obniżonym stosunkiem wodno-cementowym. Jeśli roboty budowlane prowadzone są w niższych temperaturach, to musimy się liczyć ze znacznym spowolnieniem procesów wiązania się oraz twardnienia betonu. Można temu przeciwdziałać, poprzez zastosowanie cementu o wysokiej temperaturze hydratacji Za jedno z lepszych rozwiązań uznaje się również podgrzewanie poszczególnych składników betonu, głównie kruszywa oraz wody. W niewielkim stopniu poprawę można uzyskać również dzięki wykorzystaniu odpowiednich dodatków chemicznych – o działaniu przeciwmrozowym oraz poprawiającym reologię mieszanki betonowej.

W przypadku prowadzenia prac przy niższych temperaturach konieczne jest chronienie wykonanych elementów przed utratą ciepła technologicznego, natomiast świeży beton musi być odpowiednio zabezpieczony przed zamarznięciem wody zarobowej. Wszystkie elementy betonowe muszą być koniecznie przykryte z zastosowaniem osłon zewnętrznych, mogą to być płachty brezentowe, płyty styropianowe, maty słomiane lub wełna mineralna.

Na samym początku dojrzewania betonu dopuszczalne jest również dostarczanie dodatkowego ciepła za pomocą nagrzewnic. Wykorzystanie tego rozwiązania wymaga jednak ostrożności, gdyż możemy doprowadzić do przesuszenia powierzchni betonu lub wytworzyć zbyt wysokie różnice temperatur w jego obrębie, na skutek czego może dochodzić do jego pękania.