Holcim Polska z nagrodą Lider Transformacji Energetycznej za wdrożenie cementu ECOPlanet Budowlany z materiałem mineralnym z recyklingu betonu

26 marca br. podczas Gali konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej, organizowanego w ramach trzeciej edycji Polskiego Kongresu Klimatycznego, Holcim Polska otrzymał nagrodę za opracowanie i wdrożenie cementu ECOPlanet Budowlany, zawierającego materiał mineralny z recyklingu betonu pochodzącego z rozbiórek budowlanych. Produkt zwyciężył w kategorii Inżynieria materiałowa, nanotechnologie jako Innowacja w skali kraju. 

 

Cement ECOPlanet Budowlany z materiałem mineralnym ECOCycle z recyklingu betonu został wprowadzony na rynek w listopadzie 2024 roku. To pionierskie rozwiązanie wnosi nową jakość do zrównoważonego budownictwa w Polsce. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu minimum 10% materiału mineralnego odzyskanego z rozbiórkowego betonu, co pozwala znacząco ograniczyć wydobycie surowców naturalnych. Platforma technologiczna Holcim ECOCycle pozwala na przetwarzanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w materiały gotowe do ponownego użycia. Dodatkowo cement ECOPlanet Budowlany ma niższy ślad węglowy o minimum 40% w porównaniu do standardowego cementu typu CEM I.

Cement o oznaczeniu CEM II/C-M (V-F-LL) 32,5 N to cement portlandzki wieloskładnikowy o klasie wytrzymałości 32,5, normalnej wytrzymałości wczesnej (N) i składzie zgodnym z wymaganiami normy PN-EN 197-6. Jego produkcja była możliwa dzięki kilkuletniemu projektowi badawczo-rozwojowemu, związanemu z pozyskaniem odpowiedniej jakości pyłu z recyklingu betonu. Surowiec ten, jest specjalnie wyselekcjonowanym i przygotowanym materiałem mineralnym, pochodzącym z recyklingu obiektów budowlanych, który jest przetwarzany w zakładach produkcyjnych Holcim Polska.

Celem Konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej jest promocja innowacyjnych i skalowalnych rozwiązań, produktów, technologii i usług związanych z ochroną klimatu i środowiska, a także innowacyjnych projektów mogących mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji Polski. Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą m.in. eksperci Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego, dokonując wyboru, zwróciła uwagę na element innowacyjności produktu, jego skalowalność, wpływ na transformację oraz efektywność. Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim Polska, odbierając nagrodę podczas Gali, zadedykował ją wszystkim Pracownikom, którzy mieli wkład we wdrożenie nowego produktu.

Image
lider_transformacji_gala.png


Element innowacyjności

Zrównoważony rozwój miast, zależy od zrównoważonego rozwoju branży budowlanej, która coraz częściej wprowadza model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Do tej pory surowce z obiektów budowlanych poddanych rozbiórce były głównie wykorzystywane do stabilizacji czy wyrównywania terenów, a ich nadmiar trafiał na składowiska. Jednak można nadać tym materiałom drugie życie, dlatego Holcim Polska tworzy obecnie nowoczesne centra przeróbki materiałów rozbiórkowych, które domykają obieg materiałów budowlanych w całym cyklu. Dzięki recyklingowi gruzów z rozbiórek powstaje innowacyjny cement zawierający 10 proc. materiału mineralnego z recyklingu betonu. Dodatkowo ECOPlanet Budowlany ma 40% niższy ślad węglowy w stosunku do średniej emisyjności Zrównoważony rozwój miast, zależy od zrównoważonego rozwoju branży budowlanej, która coraz częściej wprowadza model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Do tej pory surowce z obiektów budowlanych poddanych rozbiórce były głównie wykorzystywane do stabilizacji czy wyrównywania terenów, a ich nadmiar trafiał na składowiska. Jednak można nadać tym materiałom drugie życie, dlatego Holcim Polska tworzy obecnie nowoczesne centra przeróbki materiałów rozbiórkowych, które domykają obieg materiałów budowlanych w całym cyklu. Dzięki recyklingowi gruzów z rozbiórek powstaje innowacyjny cement zawierający 10 proc. materiału mineralnego z recyklingu betonu. Dodatkowo ECOPlanet Budowlany ma 40% niższy ślad węglowy w stosunku do średniej emisyjności cementów typu CEM I w Polsce. Wpływa to na rozwój budownictwa niskoemisyjnego w Polsce i wspiera realizację dyrektywy EPBD.


Skalowalność

ECOPlanet Budowlany jest dostępny od listopada 2024 w sieciach wielkopowierzchniowych (DIY) w całej północnej Polsce. W planach jest wykorzystanie recyklingowego surowca w innych cementach i dostępność w całej Polsce.


Wpływ na transformację

Zastosowanie tego materiału mineralnego z rozbiórek w produkcji cementu przyczynia się do mniejszego zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych i wspiera budownictwo cyrkularne. Projekt stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i transformacji miast w Polsce.

Image
lider_transformacji.png


Efektywność

Cement ECOPlanet Budowlany to produkt ogólnobudowlany, a jego zastosowanie znacznie wydłuża czas zachowania optymalnych właściwości roboczych mieszanki betonowej i zapraw nawet w podwyższonych temperaturach otoczenia. Wyroby, wyprodukowane na bazie tego cementu, wyróżniają się bardzo dobrą plastycznością i urabialnością, co poprawia komfort pracy wykonawców. Cement ten jest przeznaczony do większości prac budowlanych i remontowych, doskonale sprawdzi się przy murowaniu i tynkowaniu oraz stabilizacji gruntu. ECOPlanet Budowlany posiada takie same lub lepsze właściwości jak cementy w swojej klasie. 

Najnowsze artykuły