Skatepark w Parku Jordana - Kraków

Nawierzchnia skateparku w krakowskim Parku Jordana wykonana jest z betonu, którego dostawą zajął się Holcim (dawniej Lafarge). Dostarczyliśmy beton dekoracyjny ARTEVIA™ w trzech kolorach, łącznie 164 m³.

 

Park im. Henryka Jordana w Krakowie to jeden z najatrakcyjniejszych punktów miasta. Mieści się pomiędzy al. 3 Maja, ul. Reymana oraz ul. Reymonta. Bliskość Błoń, stadionu piłkarskiego Wisły Kraków oraz Miasteczka Studenckiego AGH sprawia, że codziennie rzesze mieszkańców odwiedzają park, to tutaj też odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe. W końcu – bliskość Parku Jordana dyktuje też ceny nieruchomości, bo jego sąsiedztwo równa się wyższym cenom za najem bądź kupno mieszkania.

Historia parku sięga 1889 roku, kiedy dr Henryk Jordan zainicjował przekształcenie błoń w miejscu byłej wystawy rolniczo-przemysłowej w park. Zagospodarowaniem terenu zajął się Bolesław Małecki, kierownik ogrodów miejskich, który zadecydował o postawieniu drewnianych pawilonów, posadzeniu drzew i krzewów oraz uzupełnieniu strefy o przyrządy gimnastyczne i place do zabaw sportowych, korty tenisowe, ślizgawki, a nawet pływalnie. W 1914 roku umieszczono w parku 46 popiersi sławnych polskich poetów, uczonych, pisarzy i samego twórcy parku – są one w parku do dziś.

Warto wspomnieć o tym, że na wzór ogrodów w Parku Jordana zaczęto tworzyć podobne w innych miastach, między innymi w Sanoku, Lwowie, Nowym Sączu czy nawet Warszawie – nazywano je ogrodami jordanowskimi.

Dzisiaj są to ogromny teren zielony, w którym znajdują się place zabaw oraz strefy sportowe, włącznie ze ścianką wspinaczkową, rozlokowane na powierzchni około 21,5 ha. Działają tutaj obiekty gastronomiczne oraz miasteczko rowerowe, uczące dzieci ruchu drogowego. Dzięki tak szerokiej ofercie jest to niewątpliwie największe i najatrakcyjniejsze rodzinne miejsce rekreacji w Krakowie.

Powstanie nowoczesnego obiektu służącego mieszkańcom

W Parku Jordana znajdują się boiska do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki, place zabaw, mały staw, górka do jazdy na sankach w zimie, muszla koncertowa. Jednak do 2016 roku wciąż brakowało jednego punktu – skateparku.

park jordana lafarge 5

 

Kultura, a dokładniej subkultura skate, narodziła się w latach 70. i od tamtej pory ewoluowała, ale wciąż pozostaje tym samym – jest to nieagresywna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dlatego skateparki stają się obecnie elementem niemal każdego miasta, w których pojawiają się specjalne tory przeznaczone do uprawiania sportów ekstremalnych, w tym na deskorolce, rolkach czy rowerach.

Wprawdzie na mapie Krakowa były już skateparki, często prowizoryczne, a nawet niebezpieczne, do tego ich ilość była wciąż niewystarczająca, dlatego zdecydowano o dołączeniu nowoczesnego terenu do Parku Jordana, gdzie każdy może uczyć się trików. Tym samym jordanowski skatepark stał się jednym z najważniejszych w Krakowie, mało tego – wyprzedził swoje czasy, ponieważ powstał w 2016 roku, a krakowscy radni w 2018 zadecydowali o stworzeniu programu budowy skateparków w każdej dzielnicy miasta.

W Krakowie coraz większą popularność zdobywa jazda na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz BMX-ach. Oprócz coraz wyraźniejszej funkcji komunikacyjnej wspomnianych urządzeń (np. dojazdy do pracy lub szkoły), wielu użytkowników chce korzystać z nich rekreacyjnie i wyczynowo oraz ćwiczyć swoje umiejętności w skateparkach, zlokalizowanych możliwie blisko swojego miejsca zamieszkania – tak Kuba Łoginow, miejski aktywista i wielki fan rolek oraz deskorolki, tłumaczył intencje powstania nowych skateparków w Krakowie.

Skatepark w Parku Jordana zajmuje powierzchnię około 650 m² i powstał na miejscu starego, drewnianego obiektu. Przeszkody, jakie się tu znajdują, to grind bank, grindbox, piramida, ławka grindbox, manual box oraz prosta poręcz. Wymiary powierzchni placu skateparku: 28mx14m.

park jordana lafarge 6

 

Od początku nie miało to być zwykłe betonowe boisko z przeszkodami, ale strefa, która doskonale wkomponuje się w otoczenie i zapewni wiele możliwości dla treningu sportowego. Dzięki temu skatepark w Parku Jordana jest odpowiedni dla najmłodszych i początkujących, jak i dla starszej młodzieży oraz zawodowców.

Holcim dostarczył beton do budowy skateparku w Parku Jordana

Nawierzchnia skateparku wykonana jest z betonu i miło nam poinformować, że jego dostawą zajęła się firma Holcim.

Dostarczyliśmy beton dekoracyjny ARTEVIA™ w 3 kolorach - szarym 103 m³, czerwonym 31 m³ torkret oraz zielonym 30 m³.

Część elementów architektury została wykonana z torkretu – gotowej mieszanki betonowej, która jest natryskiwany pod dużym ciśnieniem na pionowe i ukośne powierzchnie, co wymagało zastosowania mieszanek o odpowiedniej lepkości, uziarnieniu i właściwej konsystencji. 

park jordana lafarge 7


Wyzwania, którym sprostaliśmy

Największym wyzwaniem podczas prac były wysokie temperatury. Betonowanie w takich warunkach związane jest z ryzykiem skurczu betonu na skutek odparowania wody, dlatego prace odbywały się w godzinach wieczornych, aby zminimalizować to ryzyko. W takich okolicznościach pracy niezbędna jest też ścisła kontrola pod kątem właściwej konsystencji i odpowiedniej zawartości powietrza w mieszance – tym zajmowały się osoby z Działu Jakości Holcim.

Oprócz tego szczególny nacisk położyliśmy na doradztwo – przekazaliśmy wykonawcy wszelkie niezbędne informacje, jak należy właściwie pielęgnować beton. Było to niezbędne, ponieważ ewentualne pojawienie się rys mogło doprowadzić do uszkodzeń powierzchni betonowej przy późniejszej eksploatacji.

Podsumowanie

Kompleksowe doradztwo, prace w godzinach wieczornych, stała obecność i czujność Działu Jakości – to wszystko sprawiło, że prace przy skateparku w Krakowie przebiegały płynnie, a my oddaliśmy do użytku wysoko jakościowy produkt spełniający wszelkie stawiane mu wymagania.

Cieszymy się, że mieliśmy szansę mieć swój wkład w rozwój infrastruktury sportowej w Krakowie, ponieważ zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej oraz społeczna odpowiedzialność biznesu związana z oddaniem mieszkańcom bezpiecznej przestrzeni miejskiej jest priorytetem w prowadzonej przez Holcim polityce zrównoważonego rozwoju.

park jordana lafarge 3

 

 

Najważniejsze informacje o inwestycji

Nazwa:

Skatepark, Park Jordana Kraków

Adres:        

al. 3 Maja 11, 30-062 Kraków

Inwestor:

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie        

 

Główni wykonawcy:

TECHRAMPS

Czas realizacji inwestycji:

        

2016 rok

        

 

Rozwiązania i usługi dla budynków

Przejdź do zakładki Budynki, aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, jakie produkty Holcim rekomenduje dla takich kategorii jak: dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, obiekt biurowo-usługowy, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe i centra logistyczne.

Pozostałe realizacje