Apartamentowiec Złota 44 - Warszawa
Zarekomendowaliśmy i dostarczyliśmy innowacyjny produkt do stosowania na podkłady podłogowe - Agilia™ Sols A.
Złota 44 jest jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce oraz Unii Europejskiej. Ten luksusowy apartamentowiec liczy 192 metrów wysokości, 52 piętra i 287 apartamentów, z których każdy został zaprojektowany inaczej. Średnia wielkość apartamentów wynosi 120 m² (powierzchnia od 60 do ponad 400 m²).
Budynek został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda – Amerykanina z polskimi korzeniami. Wśród jego projektów można znaleźć m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze czy Nowe Centrum Łodzi: Brama Miasta. Libeskind jest też autorem projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku.
Najwyższy mieszkalny wieżowiec w UE dla usytuowanych
Najbardziej luksusowy i pożądany adres na mapie warszawskich inwestycji mieszkaniowych, a jednocześnie najbardziej prestiżowy adres w Polsce – tak właśnie opisywana jest Złota 44. Christopher Zeuner, Head of Europe w firmie Amstar, jednego z inwestorów Złotej, zwraca uwagę, że w Polsce przybywa dobrze sytuowanych osób, tym samym rośnie potrzeba zaspokojenia ich wyrafinowanych gustów.
– Z badań KPMG wynika, że liczba dobrze zarabiających Polaków wyniosła w 2017 roku już 1,1 miliona osób i rośnie. Tym samym przybywa chętnych na dobra luksusowe, a takie są właśnie apartamenty w Złotej 44. Poza tym preferowaną formą lokowania kapitału przez bogatych Polaków jest inwestowanie w rynek nieruchomości – zaznaczył Zeuner w komunikacie wysłanym do mediów.
Wieżowiec powstał z potrzeby stworzenia w centrum Warszawy nowoczesnego apartamentowca i miejsca dla zamożnych osób. Budynek ma jednocześnie wpisywać się w ideę dynamicznie rozwijającego się miasta i dostarczać wszelkich wygód wymagającym mieszkańcom. Położenie oraz duże okna zapewniają doskonały widok na panoramę miasta, w tym Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Ogród Saski, a w okolicy znajdują się liczne lokale usługowe i gastronomiczne.
– W Złotej 44 staramy się sprostać ich najbardziej wymagającym oczekiwaniom: zapewniamy klientom prestiżową lokalizację, usługi na najwyższym poziomie i apartamenty wykończone materiałami najwyższej jakości. Za niewygórowaną ceną, na którą decydują się inwestorzy i przedsiębiorcy, stoi unikalność i niewątpliwy prestiż – mówił Christopher Zeuner, Head of Europe Amstar.
Warszawska Złota 44 od początku przyciągała znane nazwiska, zagranicznych i polskich inwestorów, biznesmenów, przedsiębiorców, a także celebrytów i sportowców. Mieszkania postanowili tam kupić między innymi napastnik Bayernu Monachium i reprezentacji Polski Robert Lewandowski, trener Legii Warszawa Ricardo Sá Pinto czy Dominik Midak, najmłodszy z prezesów klubów polskiej Ekstraklasy, który zarządza klubem Arka Gdynia. Jednym z najemców jest modelka Joanna Krupa.
Zgodnie z koncepcją projektu architektonicznego budynek Złotej 44 miał się wpisać w krajobraz Warszawy i wejść w dialog z Pałacem Kultury i Nauki. Ponadto miał zmienić ulicę oraz miejski kontekst. Architekt zaznaczał, że forma budynku została zaprojektowana tak, aby można ją było podziwiać z każdej strony.
Potocznie wieża nazywana jest Żaglem, ale – co ciekawe – pierwotną inspiracją Libeskinda było skrzydło orła, czyli symbol zmieniającej się Polski i wolności.
Budowa luksusowej wieży Libeskinda
Budowa apartamentowca Złota 44 rozpoczęła się w marcu 2008 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu 2017. W sumie aż 10 lat musieli czekać mieszkańcy Warszawy na powstanie nieruchomości, która już na starcie została określona jako „najbardziej elegancka z eleganckich” i była przy tym niezwykle oczekiwana. Fakt tak długiej realizacji jest wynikiem cofnięcia pozwolenia na budowę – po wybudowaniu 17 kondygnacji w marcu 2009 roku w związku z problemami inwestora oraz przez błędy powstałe na etapie przekazywania dokumentów budowa wieżowca została wstrzymana.
Apartamentowiec Złota 44 jest budynkiem wyłącznie mieszkalnym. Nie oznacza to jednak, że jest budynkiem typowym. To właśnie w nim po raz pierwszy w Polsce zastosowano trójszybową fasadę modułową, która jest konstruowana ręcznie w warsztacie, a nie na miejscu budowy, i charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz silną izolacją akustyczną.
Złota 44 jest pierwszym wieżowcem w Polsce, którego elementy fasady zostały poddane Testowi Florydy i przeszły go pozytywnie. 52 piętra budynku to konstrukcja żelbetowa, a ostatnie dwa – konstrukcja stalowa. Ostatnie piętro znajduje się na wysokości około 181 m, dodatkowe 11 m wynika z charakterystycznego czubka budynku.
W wieżowcu na użytek mieszkańców znajduje się największe w Europie piętro rekreacyjne mierzące 1,8 tys. m². Jest to strefa biznesowo-wypoczynkowa z basenem, siłownią, sauną, pomieszczeniami masażu, prywatną salą kinową, jacuzzi i przestronnym tarasem. Mieszkańcy mogą korzystać również z piwnicy na wino oraz dwóch sal konferencyjnych.
Holcim dostarczył podkład podłogowy do Złotej 44
Zadaniem Holcim było dostarczenie podkładu podłogowego wraz z warstwami pośrednimi (styropian akustyczny Styrak). Z pozoru proste zadanie wymagało od nas dostosowania się do konkretnych oczekiwań klienta - główny transport materiałów na budowie miał się odbywać z pominięciem windy, dlatego zastosowaliśmy pompę do betonu, co dało nam przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami z zastosowaniem worków na budowie.
Dostarczyliśmy 2 tys. m³ Agilia™ Sols A, czyli około 37 tys. m² gotowych jastrychów.
Agilia™ Sols A to innowacyjny produkt do stosowania na podkłady podłogowe. Posadzka anhydrowa wykazuje właściwości samopoziomujące, a dzięki płynnej konsystencji pozwala uzyskać równe i gładkie podłoże. Rozwiązanie to najczęściej jest wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na to, że wylewka anhydrytowa dobrze przewodzi ciepło i szybciej się nagrzewa w porównaniu do wylewki cementowej.
Warty podkreślenia jest fakt, że nie tylko zajęliśmy się sprzedażą materiału, ale podjęliśmy się dostarczenia całego rozwiązania wraz z wykonawstwem.
Podsumowanie
Złota 44 to inwestycja unikatowa na skalę kraju, a nawet Europy. Jako najwyższy i wyłącznie mieszkalny wieżowiec w Unii Europejskiej może konkurować jakością wykończenia i rozmachem inwestycji z takimi słynnymi budynkami jak One Hyde Park w Londynie czy 432 Park Avenue w Nowym Jorku.
W najbliższych latach nie są planowane inne inwestycje na taką skalę jak Złota 44, tym bardziej cieszymy się, że nasza firma została wybrana do dostarczenia betonu na wylewki mogła mieć swój udział w tak oryginalnym i prestiżowym przedsięwzięciu.