Wapna nawozowe – wyższe plony z produktami holcim dla rolnictwa
Wapno nawozowe to produkt stosowany w rolnictwie jako źródło wapnia dla roślin. Wapń stanowi ważny składniki odżywczy, który wpływa na wzrost i rozwój roślin, a jego niedobór może prowadzić do zmniejszenia plonów. Wapno nawozowe może być stosowane na różnych rodzajach gleb przy uprawie rozmaitych roślin. Poza dostarczeniem składników odżywczych wapno nawozowe pełni również inną rolę – poprawia pH gleby, co wpływa na lepszą dostępność makroelementów dla upraw. Wapno nawozowe może być stosowane zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym.
Holcim (dawniej Lafarge) oferuje wapna nawozowe węglanowe Kujawit i Kujawit Premium, doskonałe przy glebach lekkich oraz średnich i zwięzłych, podnoszące pH, usuwające glin oraz wzbogacające w składniki pokarmowe. Przy glebach kwaśnych, ubogich w wapń i magnez, sprawdza się lepiej inny produkt – nawóz węglanowo-magnezowy Radkowit i Radkowit Premium, umożliwiający szybką i gruntowną zmianę odczynu pH.
Kwaśne gleby w Polsce
Większość upraw rolnych rozwija się najlepiej na glebach o odczynie słabo kwaśnym do lekko zasadowego. Tymczasem udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych (pH poniżej 5,5) w Polsce od lat przekracza 50 i praktycznie nie ulega żadnej poprawie.
Rola nawozów wapniowych
Zakwaszenie gleb uniemożliwia otrzymanie wysokich plonów większości gatunków roślin uprawnych, nawet przy stosowaniu prawidłowej uprawy i nawożenia. W celu poprawienia żyzności gleb kwaśnych konieczne jest ich wapnowanie, które jest niezbędne dla stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Badania wykazują, że pod wpływem wapnowania zwiększa się przyswajalność większości makroelementów, ponieważ w glebach kwaśnych występują one najczęściej w formie niedostępnej dla roślin.
Nawozy wapniowe Radkowit i Kujawit
To produkty z oferty Holcim, stanowiące skuteczny sposób przeciwdziałania nadmiernemu zakwaszeniu gleby. Jednocześnie Radkowit i Kujawit są doskonałym źródłem makro- i mikroelementów, które wykazują bardzo pozytywne działanie na rozwój roślin, a w konsekwencji przyczyniają się do zwiększenia plonów.